
Nejčastější onemocnění psů
Jak rozpoznat časné příznaky onemocnění a kdy už je čas vzít psa k veterináři? Níže uvádíme seznam nejčastějších nemocí, potíží a příznaků, který vám pomůže rychle určit, zda je váš mazlíček zdravý nebo potřebuje lékařskou péči.
-
Parazitární onemocnění
-
Alergická dermatitida vyvolaná bleším bodnutím (FAD)
Svědění je důsledkem pronikání bleších slin do krve psů. Pokud je však pes na bleší sliny alergický, příznaky mohou být častější a intenzivnější a mohou zahrnovat alopecii (vypadávání chlupů). Aby si pes ulevil od svědění, často se škrábe, kouše a líže. FAD je možné léčit protizánětlivými léky (kortikosteroidy) a kožními mastmi.
-
Piroplazmóza (klíšťata)
Touto smrtelnou nemocí se pes může nakazit po přisátí klíštěte. Infekce vede k anémii a destrukci červených krvinek. Inkubační doba je přibližně 5 dnů po přisátí. Mezi běžné příznaky, které je třeba sledovat, patří vysoká horečka, ztráta apetitu, zvracení a tmavá moč. Pokud máte podezření, že je váš pes infikován, musíte jej co nejdříve vzít na veterinární kliniku.
-
Alergická dermatitida vyvolaná bleším bodnutím (FAD)
-
Zažívací potíže
-
Průjem
Průjem může být příznakem řady infekcí: parazitární, virové, bakteriální nebo trávicí. Příčinu určí veterinář. V nejzávažnějších případech průjmu může být zasažen celý organismus psa, což se může projevovat horečkou, depresí a dehydratací. V takové situaci je nutné okamžitě změnit stravu a neprodleně vyhledat pomoc veterináře.
-
Zvracení
Pokud pes zvrací žlutozelenou pěnu poté, co se nažral trávy, jeho trávící systém se pouze čistí. Jedná se o normální proces, který psovi umožňuje přirozeně se zbavovat vnitřních parazitů. Jestliže však pes několikrát za sebou zvrací žaludeční šťávy, je v depresi a ztrácí chuť k jídlu, vezměte jej k veterináři, který vyloučí, že se jedná o příznak závažnější choroby.
-
Průjem
Využijte některý z našich dalších typů a triků a dejte vašemu mazlíčkovi to nejlepší
Proč je péče o srst důležitá pro mého mazlíčka?
Možná si myslíte, že o srst zvířat pečujeme pouze proto, aby dobře vypadala. Je to však velmi důležité také pro jejich zdraví.
Kartáčováním odstraňujeme odumřelé chlupy, nečistoty, smotky a lupy. Při kartáčování se také v srsti zvířete rovnoměrně roztírají tukové substance přirozeně se vyskytující v kůži, díky kterým se srst leskne a je zdravá.
Najděte další odpovědi v naši sekci často kladených dotazů O&O.Chcete se zbavit blech a klíšťat? Frontline je na to expert.
