FRONTLINE PET CARE
product

Nejčastější onemocnění koček

Kočky mohou v průběhu života trpět chorobami, které jsou pro tento druh specifické. Abyste mohli kotě lépe chránit, měli byste o těchto onemocněních něco vědět.

 1. Blechy a klíšťata

  Pokud vaše kočka chodí ven, hrozí jí riziko napadení zevními parazity, jako jsou například blechy. Blechy způsobují svědění a v některých případech také dermatitidu (zánět kůže) vyvolanou bleším bodnutím (FAD). Pruritus – těžké svědění kůže – je závažnější stav, který poznáme podle kožních lézí na zádech a stehnech zvířete. K ochraně koček i prostředí vašeho domova použijte přípravek proti blechám, který obsahuje také kortikosteroidy pro zmírnění kožního zánětu. Varování: kočkám neaplikujte pipety s přípravky pro psy obsahujícími permetrin, který je pro kočky velmi nebezpečný.

  Klíšťata bývají u koček méně častými parazity než u psů, ale leckdy mohou být i kočky s volným pohybem venku silně napadány.

 2. Cystitida a infekce močového ústrojí

  Kočky jsou náchylnější k potížím s močovým ústrojím. Pokud kočka močí mimo kočičí záchod, naříká při močení nebo má v moči krev, pravděpodobně trpí infekcí močového ústrojí, které jsou u koček poměrně běžné. Potíže s močením je nutné rychle přeléčit, aby kočka nepociťovala bolest a diskomfort a nedošlo ke komplikacím (např. infekce ledvin).

 3. Onemocnění horních cest dýchacích

  Toto u koček časté onemocnění se projevuje podobně jako běžné nachlazení rýmou, kýcháním, problémy s dýcháním a někdy i zánětem spojivek.

  Onemocnění není samo o sobě závažné, pokud má však kočka oslabenou imunitu, může dojít ke komplikacím. Pokud má kočka horečku a sekrety horních dýchacích cest obsahují hnis, musí až do úplného uzdravení dostávat antibiotika.

Proč je péče o srst důležitá pro mého mazlíčka?

Možná si myslíte, že o srst zvířat pečujeme pouze proto, aby dobře vypadala. Je to však velmi důležité také pro jejich zdraví.

 Kartáčováním odstraňujeme odumřelé chlupy, nečistoty, smotky a lupy. Při kartáčování se také v srsti zvířete rovnoměrně roztírají tukové substance přirozeně se vyskytující v kůži, díky kterým se srst leskne a je zdravá. 

Najděte další odpovědi v naši sekci často kladených dotazů O&O.

Chcete se zbavit blech a klíšťat? Frontline je na to expert.

Zjistěte více o produktech na blechy a klíšťata